You are currently viewing Teatr dla dzieci. Wpływ spektakli teatralnych na rozwój młodych widzów

Teatr dla dzieci. Wpływ spektakli teatralnych na rozwój młodych widzów

Współcześnie dzieci coraz częściej spędzają wolny czas przed komputerami lub wpatrzone w smartfony. W konsekwencji mogą czuć się z dnia na dzień co raz bardziej zdezorientowane, samotne i zagubione, a nasza więź z nimi osłabnie.

Dlatego warto czas wolny planować wspólnie z pociechą, organizując wspólnie chwile w sposób przemyślany. Świetnym pomysłem są dedykowane najmłodszym spektakle teatralne. Dlaczego? Zachęcamy do lektury!

Teatr dla najmłodszych jako sposób na kształtowanie osobowości dziecka

Teatr dziecięcy to coś więcej niż po prostu pokaz, dzięki któremu Wasi podopieczni przyjemnie spędzą czas. Nasze spektakle umożliwiają dzieciom spotkanie z niezwykłymi postaciami: znajdą się wśród nich skrzaty, wesołe leśne zwierzątka, lecz także dumni i szlachetni bohaterowie baśni Andersena. Wszystko to zaś w otoczeniu cieszącej oko scenografii i przy akompaniamencie zachwycającej muzyki, dostosowanej do snutej na scenie historii.

Nawiązany wcześnie kontakt z teatrem ma na młodziutkiego widza nieoceniony wpływ. Nie tylko kształtuje jego gust literacki i artystyczny (co, choć chwilowo może wydawać nam się nieistotne, bardzo przyda mu się w dorosłości), ale też wspiera jego rozwój emocjonalny oraz umiejętności społeczne. Dzięki uczestniczeniu w spektaklach teatralnych dziecko nabędzie zdolność skupienia, stanie się też bardziej skłonne do kreatywnych działań. Ponadto teatr zaszczepi w nim zalążek czegoś, co w przyszłości może przerodzić się w umiejętność krytycznego myślenia.

Co jednak może najważniejsze w tym wszystkim, pokazy teatralne dla najmłodszych mają też działanie terapeutyczne. Opowiadane przez nas historie pod lekkim i wesołym tonem kryją często poważne tematy – takie jak relacje międzyludzkie, strata czy godzenie się z porażką. W ten sposób dziecko może je poznać i przepracować w bezpiecznym, przyjaznym otoczeniu. Dzięki temu zaś będzie lepiej przygotowane, napotkawszy je później we własnym życiu.

Do silnych atutów wielu naszych pokazów należy interakcja z widzem. Dzieci biorą aktywny udział w spektaklu i mają wpływ na jego przebieg. W ten sposób zaprzyjaźniają się z bohaterami, co pozwala im mocniej zaangażować się w opowieść i wynieść z niej więcej emocji oraz przemyśleń. To wszystko zaś sprawia, że łatwiej przyswajają sobie przekazywane przez nas wartości – takie jak przyjaźń, potrzeba czynienia dobra czy siła, jaką czerpiemy z przyjaźni.

Oprócz spektakli wystawianych w naszych placówkach oferujemy również warsztaty plastyczne oraz bale w przedszkolach i szkołach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.