You are currently viewing Warsztaty eksperymentalne dla dzieci

Warsztaty eksperymentalne dla dzieci

Dzieci kochają zabawę. Świetnie byłoby, aby poprzez zabawę zdobywały wiedzę. Jest to możliwe dzięki warsztatom, które nie tylko angażują najmłodszych do działania, ale też w zabawny sposób uczą. Metodę opracowała przed laty włoska lekarka Maria Montessori i do dziś jest ona wdrażana w wielu przedszkolach oraz szkołach na całym świecie.

Zabawa to podstawa

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym niejednokrotnie mają problemy z koncentracją. Są zbyt małe, aby przez kilka minut wykonywać monotonne czynności. Dlatego, jeśli chcemy, aby dziecko zainteresowało się tym co robi warto zastanowić się nad formą aktywności. Jedną z nich jest aktywna zabawa, która pozwoli dzieciom na zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności. Zabawa stanowi, bowiem najbardziej naturalną oraz najskuteczniejszą metodę nauczania. Organizując naukę poprzez zabawę mamy szansę w sposób naturalny dotrzeć do dziecka wspierając jego rozwój, umiejętności oraz zdobywanie nowych doświadczeń. Zabawa pozwala też rozwijać dobre strony, ujawnia ukryte talenty, a wszystko w atmosferze serdeczności oraz akceptacji. Dziecko, które od najmłodszych lat uczestniczy w kreatywnych zabawa, w sposób naturalny rozwija swoje umiejętności, które z powodzeniem wykorzysta w kolejnych stopniach edukacji szkolnej.

Czym są kreatywne warsztaty?

To innowacyjna forma przekazywania wiedzy łącząca zabawę z nauką. Pozwala w sposób kreatywny, czyli z ciekawością i w innych niż dotychczas sposób odkrywać zachodzące w przyrodzie procesy. Poprzez organizację warsztatów pedagodzy, ale też pracownicy uczelni mogą przekazywać podstawową wiedzę z wielu obszarów nauki jak na przykład chemia, fizyka, biologia czy geografia. Dzieci poprzez możliwość bezpośredniego uczestniczenia w doświadczeniach rozwijają swoją kreatywność, ale też pobudzają wyobraźnię oraz uczą się myślenia. Zaczynają zauważać zachodzące w przyrodzie procesy, które niejednokrotnie mają wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Ponadto dzieci poprzez zabawę łatwiej zapamiętują nową wiedzę i łatwiej rozumieją czasem bardzo skomplikowany świat. Dzięki warsztatom kreatywnym dzieci chętniej uczestniczą w przyszłości w lekcjach szkolnych, są bardziej aktywne, ale też szybciej uczą się już bardziej zaawansowanych treści. Stają się otwarte na nowe doświadczenia i co ważne lepiej integrują się z młodzieżą, gdyż nauczone są współpracy oraz otwartości na drugiego człowieka.