You are currently viewing Jak zachęcić dziecko do teatru?

Jak zachęcić dziecko do teatru?

Kontakt ze sztuką ma kluczowe znaczenie dla rozwoju dziecka – nie tylko kształtuje jego gust artystyczny, ale przede wszystkim pozwala mu rozwijać wrażliwość i poszerza horyzonty. Kiedy jednak powinniśmy zabrać malucha do teatru po raz pierwszy i jak go do tego przygotować? I najważniejsze – jaki spektakl powinniśmy wybrać?

Jak sprawić, by nasz maluch pokochał teatr?

Na wprowadzenie dziecka w świat kultury wysokiej nigdy nie jest za wcześnie. Można przyzwyczajać do niej już niemowlęta – poprzez im co łagodniejszych utworów z muzyki klasycznej, jak np. fragmenty Jeziora łabędziego czy Cztery pory roku Vivaldiego. Gdy podrośnie na tyle, by rozumieć słowo mówione, możemy utrwalać jego zamiłowanie do kultury wysokiej, czytając mu baśnie czy napisane z myślą o dzieciach uproszczone adaptacje sztuk teatralnych.

Wyedukowane w ten sposób dwu- czy trzyletnie maluchy możemy zacząć zabierać na teatralne spektakle dla dzieci. Zanim jednak się na to zdecydujemy, upewnijmy się, że nasza pociecha potrafi skupić uwagę na dłuższy czas i nie będzie nudzić się podczas spektaklu. Dobrym pomysłem będzie wspólne obejrzenie spektaklu online na żywo – w ten sposób nie tylko będziemy mogli przerwać w dowolnej chwili, lecz także nie narazimy malucha na ryzyko związane z pandemią. Oprócz zdolności dziecka do skupienia sprawdźmy też, czy spektakl, który wybraliśmy, jest dostosowany do jego wieku. Najmłodsze dzieci nie zrozumieją skomplikowanego przedstawienia skierowanego do starszej, 7-10-letniej widowni.

Jeżeli mamy możliwość zabrania malucha na spektakl bezpośrednio do teatru, dopilnujmy, by dobrze się bawił. Dzieci często reagują bardzo emocjonalnie na to, co dzieje się na scenie, i nierzadko podskakują, śmieją się czy tańczą – niekiedy nawet próbują przyjść z pomocą bohaterom znajdującym się w tarapatach. Jeżeli formuła spektaklu przewiduje takie zachowania, nie starajmy się ich powstrzymywać ani nie uciszajmy malucha. Aby polubić teatr, musi on od samego początku kojarzyć go z przyjemnością i dobrą zabawą. Po powrocie do domu możemy natomiast porozmawiać z naszą pociechą i wyjaśnić, że na „dorosłe” spektakle ludzie przychodzą ładnie ubrani i zachowują się elegancko.

Co robić w sytuacji, gdy dziecko przestraszy się i np. rozpłacze na widok złego wilka czy Baby Jagi na scenie? W takiej sytuacji powinniśmy dyskretnie wyprowadzić dziecko z sali i uspokoić je. Jeżeli nie będzie chciało dalej oglądać spektaklu, nie zmuszajmy go do tego, a kolejną próbę powtórzmy dopiero po upływie kilku miesięcy.