You are currently viewing 10 cech dobrego animatora dziecięcego

10 cech dobrego animatora dziecięcego

Zorganizowanie ciekawych, dopasowanych do potrzeb dzieci aktywności to prawdziwe wyzwanie. Zadanie to jest jeszcze trudniejsze w czasie większych imprez, takich jak spotkania rodzinne. Świetną pomocą w takiej sytuacji jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego animatora. Jakimi cechami powinien się on wyróżniać? I dlaczego elementy, takie jak empatia, czy odpowiedzialność są tak ważne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Animator dla dzieci – co warto wiedzieć?

Animator może specjalizować się w rozrywce dedykowanej dla dorosłych lub w atrakcjach przygotowywanych dla dzieci. Ponieważ obie te opcje różnią się od siebie, w czasie poszukiwań usługodawcy, warto upewnić się, że jest on odpowiednio przygotowany do kontaktu z większą grupą dzieci. 

Jeśli aktywności mają być zaplanowane bezpośrednio dla osób małoletnich, warto skorzystać z usług animatora dziecięcego. Taka osoba będzie bowiem dobrze przygotowana do swojej roli. Bez problemu odnajdzie się w grupie maluchów i stworzy atrakcyjny kontent, dzięki któremu całe wydarzenie będzie udane. Animator dziecięcy dobrze wie, że maluchy postrzegają świat zupełnie inaczej niż dorośli, dlatego dopasowuje swój przekaz do ich potrzeb. Jakimi innymi cechami powinna się jednak wyróżniać taka osoba? 

Jaki powinien być dobry animator dziecięcy?

Podstawowym czynnikiem jest to, że animator dziecięcy powinien lubić dzieci. Jednocześnie musi on zachowywać dużą elastyczność i posiadać możliwość dopasowania się do zmieniających potrzeb. Powinien być osobą odpowiedzialną, która radzi sobie z emocjami maluchów i rozpoznaje ich zmieniający się humor. Jednak to nie koniec. Animator musi być radosny, optymistyczny, zarażający entuzjazmem i pomysłowy. Ostatnia cecha jest szczególnie ważna, ponieważ zaplanowane aktywności mogą okazać się nietrafione, co oznacza konieczność szybkiej zmiany założeń. Pomysłowość przyda się także do łączenia zabawy z nauką, a co za tym idzie do tworzenia ciekawego, oryginalnego kontentu.

Z drugiej jednak strony praca animatora nie polega jedynie na kontakcie z dziećmi. To także interakcja z ich rodzicami. Aby przebiegała ona sprawnie, konieczne jest zachowanie otwartości, kultury osobistej i spokoju – szczególnie w sytuacjach stresowych. Tak naprawdę profesjonalny animator musi posiadać wrodzone predyspozycje uzupełnione zdobywaną wiedzą i rosnącym doświadczeniem. Jedynie wtedy będzie osobą, która rzeczywiście wyczaruje niesamowitą atmosferę.